W obecnych czasach liczy się efektywność. Aby zrekompensować rosnące koszty towarów, usług i energii, musimy celowo obniżać koszty, gdzie tylko jest to możliwe. Każda firma ma duże wydatki związane z mediami, takimi jak prąd, woda, gaz, kanalizacja, odpady i recykling. Wiele firm korzysta z systemów pomagających kontrolować te wydatki. Jednym z głównych kosztów, który jest pomijany, jest sprężone powietrze. Wiele firm po prostu budżetuje ten wydatek i idzie dalej. Takie działanie może stanowić kosztowny błąd. Zakładając, że sprężone powietrze jest wykorzystywane w Twoim zakładzie, jest to najprawdopodobniej trzeci / czwarty najwyższy wydatek na media. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na zwiększenie wydajności tego medium.
Na naszym blogu znajduje się kilka wpisów na temat sposobów poprawy wydajności sprężonego powietrza, np. łagodzenie wycieków, właściwe wymiarowanie rur, sterowanie przepływem, regulatory ciśnienia, odpowiednie dysze i narzędzia, a nawet prawidłowo dobrane zbiorniki. To wszystko są bardzo skuteczne sposoby na znaczne obniżenie wydatków związanych z wytworzeniem sprężonego powietrza. Jest jeszcze jedno narzędzie, któremu zostanie poświęcony dzisiejszy wpis; cyfrowe przepływomierze. Czym są, jak działają i jak mogą zaoszczędzić pieniądze?
Przy przybliżonym koszcie 7 groszy za 1 m3, czy nie byłoby dobrze wiedzieć, ile m3 używasz? Co ważniejsze, ile powietrza jest marnowane? Informacje o sprężarce wytwarzającej powietrze w zakładzie już mówią, ile powietrza ona wytwarza, a dzięki cyfrowemu przepływomierzowi EXAIR można poznać dokładną ilość sprężonego powietrza, które jest zużywane, co bardzo ułatwia identyfikację strat. Straty te generują przede wszystkim w nieszczelności lub nieefektywne produkty zasilane sprężonym powietrzem (pistolety, dysze odmuchowe itp.). Najlepszą praktyką jest zainstalowanie jednego z przepływomierzy na każdej odnodze systemu dystrybucji powietrza oraz monitorowanie i porównywanie zużycia sprężonego powietrza.
Przepływomierze EXAIR działają na zasadzie pomiaru różnicy temperatur między dwiema sondami, które są umieszczone w rurociągu sprężonego powietrza. Jedna sonda jest cieplejsza od drugiej, a masowe natężenie przepływu jest określane przez ilość ciepła potrzebną do utrzymania różnicy temperatur. Natężenie przepływu jest wyświetlane na dużym wyświetlaczu cyfrowym.
Aby zainstalować przepływomierze, należy wywiercić w rurze 2 otwory na sondy. W zestawie z miernikiem można zamówić także wiertło i prowadnicę wiertła, co pozwala na szybką i bezproblemową instalację urządzenia. Przepływomierze są dostępne w wielu rozmiarach od 1/2 ? do 4 ? dla rur stalowych, oferujemy je również do rur miedzianych i aluminiowych. Istnieje możliwość wykonania / skalibrowania urządzeń do pracy na wielu innych rodzajach rur.
Wiele osób pyta, czy muszą zatrzymywać system wytwarzania powietrza, aby zainstalować przepływomierze. Rozumiejąc, że może to powodować problemy produkcyjne i przestoje, mamy opcję Hot Tap, która umożliwia instalację, gdy rura jest nadal pod ciśnieniem. Ten wariant zawiera 2 zawory, przez które przechodzą sondy, a także tłumik, który zbiera wióry z procesu wiercenia. To rozwiązanie jest dostępne tylko dla rur o rozmiarze 2? lub większych.
Oferujemy również przepływomierz cyfrowy z czujnikiem ciśnienia. Czujnik ciśnienia jest zamontowany między dwiema sondami czujnika przepływu. Informacja o ciśnieniu jest wysyłana przez drugie wyjście miliamperowe. Wyświetlacz można skonfigurować tak, aby pokazywał ciśnienie lub przepływ. Można skorzystać także z funkcji alarmu, jeśli ciśnienie spadnie poniżej 3,4 bar. Dostępne również tylko dla rur o rozmiarach powyżej 2?.
Wreszcie, oferujemy również pierścienie blokujące. Są to pierścienie, które służą do zablokowania otworów, w których znajdował się przepływomierz, na wypadek gdyby zaszła konieczność zastosowania tego samego miernika w innym miejscu.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt. Chętnie pomożemy Ci zaoszczędzić powietrze i pieniądze?