W przypadku prawie każdej aplikacji czyste, suche sprężone powietrze powoduje obniżenie kosztów operacyjnych. Osuszacze są niezbędnym elementem instalacji, zapewniające długotrwałe i sprawne funkcjonowanie systemów dystrybucji sprężonego powietrza.
Zadaniem tych urządzeń jest eliminowanie wody i pary wodnej z powietrza emitowanego przez sprężarkę. Ponieważ w przewodach instalacji temperatura punktu rosy dla powietrza jest wyższa niż w otoczeniu, dochodzi do skraplania pary wodnej.
Punkt rosy określa stopień suchości sprężonego powietrza. Sprężone powietrze może zawierać wilgoć, a w odpowiednim środowisku może osiągnąć temperaturę skraplania i skondensować się w szkodliwą ciecz. Wilgoć w instalacjach dystrybucji sprężonego powietrza jest niezwykle szkodliwa, ponieważ prowadzi do korozji osprzętu, a w przypadku pracy w niskich temperaturach również do zamarzania przewodów, co przyczynia się do awaryjności całej instalacji.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osuszaczy, jednak który z nich będzie odpowiedni do konkretnej aplikacji?
Osuszacze ziębnicze HRD
- Osuszacz ziębniczy: jest najczęściej stosowanym osuszaczem. Zawiera system chłodniczy, który ochładza przepływ sprężonego powietrza. Limit nasycenia pary zostaje obniżony, co powoduje, że kondensat rozpada się i jest usuwany zaworem spustowym kondensatu. Im mniejsza temperatura powietrza chłodzącego, tym mniejsza zawartość wilgoci. Niższy limit chłodzenia powietrzem wynika z zasady działania osuszacza sprężonego powietrza, która opiera się na oddzielaniu wilgoci w formie ciekłej. Osuszacze ziębnicze mogą osiągnąć punkt rosy do 3°C.
Osuszacze ziębnicze są zwykle używane w celu przygotowania ogólnego systemu sprężonego powietrza do “podstawowego stopnia suchości”, które jest odpowiednie dla większości aplikacji sprężonego powietrza. Wyższe stopnie suchości są tworzone dla indywidualnych aplikacji w zdecentralizowanym procesie, a tym samym wytwarzane tylko w określonych ilościach.
Osuszacz adsorpcyjny ATK regenerowany na zimno
2. Osuszacz adsorpcyjny regenerowany na zimno: osuszacz adsorpcyjny posiada dwie kolumny, które są wypełnione granulatem, czyli złożem adsorpcyjnym. Wilgotne sprężone powietrze, które przechodzi przez warstwy złoża adsorpcyjnego zostaje osuszone. Podczas gdy w pierwszej kolumnie z adsorbentem odbywa się proces osuszania sprężonego powietrza, adsorbent w drugiej kolumnie poddawany jest regeneracji, czyli osuszania adsorbentu do ponownego jego użycia, w tym przypadku ? na zimno. Osuszacze te mogą zapewnić punkt rosy o poziomie -40°C do -70°C. Część czystego, osuszonego powietrza jest zwracana do regenerowanej kolumny z adsorbentem w celu osuszenia złoża. Z tego względu, przepływ na wylocie osuszacza adsorpcyjnego regenerowanego na zimno jest mniejszy od przepływu sprężonego powietrza na jego wlocie.
Osuszacz adsorpcyjny ATW regenerowany na gorąco
3. Osuszacz adsorpcyjny regenerowany na gorąco:od osuszacza regenerowanego na zimno różni się sposobem regeneracji adsorbentu. Możliwy do osiągnięcia punkt rosy wynosi -20°C, a regeneracja odbywa się bez strat sprężonego powietrza. W celu wysuszenia adsorbentu stosuje się np. grzałki i pompy próżniowe, które zasysają powietrze z otoczenia, podgrzewają je i kierują do kolumny wymagającej regeneracji złoża
Osuszacz membranowy MT Plus
4. Osuszacze membranowe: są kompaktowym rozwiązaniem do niewielkich przepływów. Pozwolą osiągnąć ciśnieniowy punkt rosy do -40°C, nie wymagają serwisu, są praktycznie bezobsługowe i zapewniają redukcję wilgoci na poziomie do 99%. Dzięki małym wymiarom są świetnym rozwiązaniem w przypadku zastosowań mobilnych jak i stacjonarnych, m.in w gabinetach dentystycznych, na analizatorze czy na maszynie drukarskiej w hali produkcyjnej.
Naszym klientom zawsze rekomendujemy zastosowanie osuszacza sprężonego powietrza. Typ i rodzaj osuszacza możemy określić na podstawie normy ISO 8573-1:2010 lub dobrać do konkretnej aplikacji. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto porozmawiać o potrzebach w wyżej opisanym zakresie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami poprzez:
e-mail: biuro@pneuma.pl
tel.: + 48 76 862 30 77
lub czat na naszej stronie