Jak zoptymalizować instalację sprężonego powietrza?

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

Odwiedzając naszych klientów podczas wykonywania prac serwisowych sprężarkowni, często spotykamy się z wieloma czynnikami, które wpływają na wysoki poziom spadku ciśnienia w systemie dystrybucji sprężonego powietrza. Nie zdając sobie sprawy z prostych rozwiązań, jakie możemy zastosować, aby zoptymalizować układ sprężonego powietrza, narażamy się na wysokie koszty eksploatacji tego medium.

Dzięki tej liście, możesz zmniejszyć zużycie sprężonego powietrza nawet o 35%.

Wymiana wkładów filtracyjnych
1. Systematycznie wymieniaj wkłady filtracyjne zgodnie z zaleceniami producentów.

Badania wykazały, że w źle konserwowanym systemie średnio 30% wydajności sprężarki jest tracone przez nieszczelności. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni wkład filtracyjny o wymaganym stopniu filtracji.

Serwis osuszacza adsorpcyjnego

2. Pamiętaj o przeglądzie serwisowym osuszacza adsorpcyjnego.

W osuszaczu adsorpcyjnym szczególnie należy dbać o adsorbent. Jeśli kanaliki adsorbentu zostaną zapchane, do dalszej części instalacji może przedostać się zawilgocone powietrze. W bardzo dobrych warunkach pracy (np. bezolejowe sprężone powietrze) żywotność adsorbentu jest dłuższa, co przekłada się na tańszą eksploatację.

Nasz program usług serwisowych obejmuje obsługę i naprawy osuszaczy sprężonego powietrza, filtrów sprężonego powietrza, spustów kondensatu, separatorów kondensatu oraz elementów instalacji pneumatycznej.

Przykład szybkozłączy

3. Nie stosuj szybkozłączek, zaworów iglicowych i nie kryzuj przyłączy.

Takie sposoby łączenia mogą znacznie ograniczyć przepływ i wygenerować nieszczelności.

4. Sprawdź, czy przekrój rury nie jest zbyt mały dla danego przepływu.

Przepływ w rurze jest bezpośrednio związany z prędkością pomnożoną przez kwadrat średnicy. Jeśli więc zmniejszymy średnicę wewnętrzną rury o połowę, wartość przepływu zmniejszy się o 25% wartości początkowej. Z reguły prędkości powietrza określają właściwy rozmiar rur dla systemu dystrybucji. Korzystnie jest przewymiarować rurę, aby  uwzględnić ewentualną rozbudowę w przyszłości. W przypadku rur rozgałęźnych prędkości nie powinny być większe niż 6m/s. W przypadku przewodów rozdzielczych prędkość nie powinna przekraczać 9m/s.

5. Upewnij się, że zainstalowane filtry, regulatory i zawory zostały odpowiednio dobrane dla wielkości przepływu.

Spadek ciśnienia to problem o szerokim zakresie. Zależy on od ograniczeń, przeszkód i powierzchni rurociągów.

Wykrywacz nieszczelności

6. Regularnie wykonuj przegląd nieszczelności instalacji urządzeniem wykrywającym ultradźwięki.

Urządzeniem, którym posługujemy się podczas audytu nieszczelności jest detektor wycieków. Umożliwia on lokalizację kosztownych nieszczelności w instalacji sprężonego powietrza, parowej oraz gazowej w tym przewodów, kształtek, zaworów, siłowników i zbiorników ciśnieniowych. Z pewnością niezbędne urządzenie w zakładach wytwórczych.

Bezpieczne dysze pneumatyczne

7. Używaj wysokiej jakości produktów do sprężonego powietrza.

Stosowanie rozwiązań wykonanych samodzielnie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na budżet firmowy. Oszczędnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasu będzie zainwestowanie pieniędzy w wydajne, bezpieczne i skuteczne produkty do sprężonego powietrza. Należą do nich noże EXAIR Super Air, dysze Super Air i bezpieczne pistolety powietrzne. Byłby to pneumatyczny odpowiednik wymiany żarówek na żarówki LED.

Elektroniczny sterownik EFC

8. Przeprowadź audyt sposobu aplikacji sprężonego powietrza.

Czy dopływ sprężonego powietrza jest otwierany tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebny? Zainstalowanie i odpowiednie zaprogramowanie sterownika, który umożliwi kontrolowanie zużycia powietrza, pozwoli zaoszczędzić marnowane powietrze. Sterownik włączy dopływ,  gdy wychwyci obsługiwaną część i doprowadzi jedynie taką ilość powietrza, jak jest potrzebna do zakończenia określonego zadania lub operacji.

Reduktor sprężonego powietrza

9. Obniżaj ciśnienie robocze.

Im wyższe ciśnienie w instalacji tym większe koszty wytworzenia sprężonego powietrza, a także większe wycieki powierza z nieszczelności na złączach. Dlatego tam gdzie to możliwe warto zrobić miarodajne testy i obniżyć ciśnienie do niezbędnego miniumum za pomocą reduktorów ciśnienia powietrza.

 

Przestrzegając tych prostych zasad, system dystrybucji może skutecznie dostarczać niezbędne sprężone powietrze od strony zasilania do strony odbioru. Aby mieć prawidłowo zaprojektowany system dystrybucji, spadek ciśnienia powinien być mniejszy niż 10% od zbiornika rezerwowego do punktu poboru. Stosując się do powyższych wskazówek, można sprawić, że strona zasilania, strona zapotrzebowania i system dystrybucji będą działały z najwyższą wydajnością.

Scroll to Top