W rurociągu pneumatycznym oprócz powietrza znajduje się woda w postaci pary wodnej wraz z mgłą olejową pochodzącą ze środowiska zewnętrznego i cząstkami oleju z samej sprężarki. Aby otrzymać wymaganą jakość sprężonego powietrza, potrzebujemy wyeliminować z niego inne zanieczyszczenia.
Kondensat (emulsja substancji płynnych) ma postać płynnej substancji o konsystencji gęstej cieczy. Najczęściej gromadzi się w zbiornikach filtrów sprężonego powietrza i separatorów cyklonowych, zbiornikach ciśnieniowych i zbiornikach osuszaczy chłodniczych oraz najniższych punktach instalacji pneumatycznych. Nieodprowadzony poprawnie kondensat nie tylko zanieczyści np. powierzchnię osuszaną/oczyszczaną sprężonym powietrzem, ale także negatywnie wpłynie na środowisko i pracowników, oraz na działanie i eksploatację elementów pneumatyki.
Jeśli borykasz się z którymś z poniższych problemów, powietrze z którego korzystasz wymaga dokładniejszej filtracji oraz wydajniejszego odprowadzenia kondensatu z instalacji pneumatycznej.
- Zabrudzona/zatłuszczona powierzchnia po odmuchu sprężonym powietrzem
- Zatkane/niewydajnie pracujące zawory rozdzielające, dysze i pistolety pneumatyczne
- Szybkie zanieczyszczanie się wkładów filtracyjnych i tłumików hałasu
- Uszkodzone elementy uszczelniające
- Korozja powierzchni wewnętrznej instalacji pneumatycznej i zbiorników ciśnieniowych
- Uszkodzenia osuszaczy
- Zanieczyszczenie podłóg i innych powierzchni w pobliżu odmuchu / w miejscach dystrybucji systemu sprężonego powietrza
- Zanieczyszczenie ścieków olejem
- Uszkodzenia lub błędne wskazania manometrów, przetworników i innych elementów pomiarowych i elektronicznych
- Nieprzyjemny zapach podczas odmuchu
Warto pamiętać o tym, że kondensat nie może być bezpośrednio odprowadzany do kanalizacji.
Spusty kondensatu służą do zrzutu kondensatu z filtrów sieciowych, osuszaczy, sprężarek powietrza, zbiorników, separatorów lub chłodnic sprężonego powietrza.
Wyróżniamy 4 rodzaje:
Z naszego doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się automatyczne i czasowe dreny kondensatu. Nie wymagają pilnowania, aby opróżnić kondensat ręcznie, co skutecznie zapobiega jego przedostaniu się do instalacji pneumatycznej.
Każde uruchomienie spustu kondensatu powoduje spadek ciśnienia w instalacji, co pociąga za sobą konieczność doprężenia powietrza w instalacji przez sprężarkę. W przypadku małej objętości zbiorników filtrów, przy dużej zawartości wody w instalacji, źle dobrany spust kondensatu spowoduje ich szybkie zapełnienie.
Dobór odpowiedniego drenu zależy od wielu czynników takich jak:
- Przepływ sprężonego powietrza
- Maksymalne ciśnienie
- Miejsce instalacji drenu kondensatu ? pozwoli oszacować nam ilość kondensatu, który będzie wymagał odprowadzenia, co pomoże wybrać pomiędzy drenem ręcznym, automatycznym lub czasowym.
Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni dren, w tym celu zapraszamy do kontaktu z nami. Najpopularniejsze dreny wśród naszych klientów posiadamy dostępne z magazynu.