W sprężonym powietrzu rolą tłumika jest obniżenie poziomu hałasu wydechu do akceptowalnego poziomu dla środowiska i ludzi. Niezależnie od wymagań dotyczących działania kryterium bezpieczeństwa jest niezbędne, aby uniknąć poważnych obrażeń personelu lub szkód w bezpośrednim otoczeniu.
Rzeczywiście, tłumik podłączony do układu pneumatycznego musi wytrzymać różnicę ciśnienia tak brutalną i nagłą jaka występuje podczas wydmuchu sprężonego powietrza. Gdy tłumik jest dobrej jakości i ma właściwe wymiary, nie ma problemu – przynajmniej w początkowym okresie eksploatacji. Ponieważ z czasem tłumik stopniowo się zapycha, spadek ciśnienia będzie naturalnie wzrastał.
Oznacza to, że natychmiastowy przepływ powietrza przez tłumik zostanie spowolniony, a ciśnienie wewnątrz obudowy wzrośnie wraz ze wzrostem czasu pracy. Jeśli dział konserwacji nie zwróci na to uwagi i nie wymieni tłumika w odpowiednim czasie, ciśnienie to osiągnie punkt krytyczny, a tłumik pęknie, gwałtownie wystrzeliwując zanieczyszczenia.
W tym miejscu ważny staje się zawór bezpieczeństwa. Zapobiega on pęknięciu tłumika, pozwalając na ucieczkę powietrza, a poprzez wzrost hałasu powietrza wydechowego, dźwiękowo zwraca uwagę użytkownika o konieczności jego wymiany.
Oczywiście to bezpieczeństwo ma swoją cenę, ponieważ tłumiki hałasu z zaworami upustowymi nadmiaru powietrza są nieco droższe. Ale to nic innego jak uniknięcie potencjalnych szkód i obrażeń.
Wszystkie nasze tłumiki Atomuffler seria X, tłumiki do osuszaczy X lub tłumiki do wysokiego ciśnienia P są wyposażone w zawór przeciwwybuchowy.
Pamiętaj, że tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji pneumatycznej lub próżniowej, zadbaj o dobrą jakość i prawidłowy stan tych elementów.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniego tłumika hałasu do Twojej aplikacji, skontaktuj się z nami telefonicznie +48 76 862 30 77 lub wyślij zapytanie na e-mail biuro@pneuma.pl