Nóż powietrzny jonizujący zapobiega zacinaniu się etykiet na linii butelkowania

Jeśli masz podobne zastosowanie i chciałbyś dowiedzieć się więcej,

zadzwoń 501 642 025 lub napisz biuro@pneuma.pl

O tej porze roku zgłasza się do nas wielu klientów, którzy mają problemy z elektrycznością statyczną w swoich procesach. Być może znasz dość nieprzyjemne uczucie ? tzw. ?szok?, jakiego doznajesz po przejściu po dywanie i dotknięciu klamki. Ten ?szok? elektryczności jest wynikiem szybko poruszających się elektronów przeskakujących z twojego ciała na klamkę lub odwrotnie. Gdy Twoje stopy przesuwają się po powierzchni dywanu, Twoje ciało zyskuje lub traci elektrony. Dotknięcie przewodzącej powierzchni powoduje, że elektrony przeskakują z jednego miejsca na drugie.

Nóż powietrzny jonizujący "Super Gen4"

Łatwo zauważyć, że zdarza się to znacznie częściej w chłodniejszych miesiącach zimowych. Powodem, dla którego w zimie częściej doświadczamy szoku elektrostatycznego, jest wilgotność względna. W niższych temperaturach powietrze nie zatrzymuje tak dużo wilgoci, jak wtedy, gdy jest ciepłe. Nawet jeśli ogrzewasz pomieszczenie do podobnej temperatury, to powietrze które jest wciągane do pomieszczenia i ogrzewane, nadal jest suchym, zimnym powietrzem zawierającym mniej wilgoci.

Ilość wilgoci w powietrzu wyrażona jest jako wilgotność względna. Ta wartość jest wyrażona jako procent pary wodnej w powietrzu w porównaniu do tego, ile mogłaby utrzymać w tej temperaturze. W warunkach niższej wilgotności względnej znacznie łatwiej powstają ładunki statyczne. Gdy wilgotność względna jest wysoka, w powietrzu występuje większe stężenie cząsteczek wody. Te cząsteczki wody ?powlekają? powierzchnię materiału, umożliwiając swobodny ruch elektronów i tworzenie warstwy na materiale. Ta warstwa cząsteczek wody działa jak smar, zmniejszając siły, które powodują powstawanie ładunków elektrostatycznych. Istnieje wiele aplikacji, w których ładunki statyczne mogą stanowić problem dopiero po zmianie klimatu.

Niedawno pracowaliśmy z klientem, który miał problemy z ładunkami elektrostatycznymi w jednym z procesów etykietowania. Latem nie mieli żadnych problemów, ponieważ wilgotność szczątkowa w powietrzu utrzymywała się na stałym poziomie. Jednak wraz ze spadkiem temperatury i wilgotności, na ich etykietach gromadziły się ładunki elektrostatyczne, co powodowało okresowe zacinanie się automatycznej etykieciarki.

Maszyna zacinała się praktycznie 1x na godzinę i pracowała dwie zmiany dziennie. W rezultacie tracili ponad 2,5 godziny czasu produkcji dziennie na samo naprawianie drukarki etykiet.

 

Rozwiązanie było proste. Dwa noże powietrzne ?Super Gen4? Model 112006 zostały zainstalowane tuż przed zetknięciem się etykiety z butelką: jeden nad górną powierzchnią etykiety, a drugi na spodzie. Jony neutralizujące ładunki elektrostatyczne były w stanie dotrzeć zarówno na butelkę, jak i etykietę, zapewniając że obie powierzchnie nie posiadają już żadnych resztkowych ładunków, i natychmiast wyeliminowano problem z zacinaniem się etykiet. To wyeliminowało konieczność marnowania cennego czasu produkcyjnego na naprawianie problemu i pozwoliło im pracować bez przerw.

Jest to powszechna sytuacja, którą obserwujemy w wielu różnych branżach. Problem z ładunkami statycznymi znika w cieplejszych miesiącach letnich i powraca każdej zimy, gdy wilgotność spada. Nie pozwól, aby nadmiar ładunków elektrostatycznych nadal powodował problemy w Twoich procesach. Zadzwoń do nas już dziś, mamy szeroką ofertę dejonizatorów w magazynie. Chętnie dobierzemy odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb.

Scroll to Top