W dzisiejszych czasach kompresory powierza wykorzystywane są we wszelkich rodzajach aplikacji przemysłowych, poczynając od małych warsztatów do elektrowni, przy czym system sprężonego powietrza stanowi najdroższą i zużywającą najwięcej energii część twojego zakładu.
Szacuje się, że prawie 20% zużycia energii elektrycznej w przemyśle przypada na systemy sprężonego powietrza. Wskaźniki termodynamiczne wskazują, że około 95% tej energii elektrycznej jest tracona do atmosfery w postaci ciepłego powietrza.
SYSTEMY ODZYSKIWANIA CIEPŁA HERTZ OSZCZĘDZAJĄ 50-90% ENERGII
Jak wspomniano nawet do 95% energii elektrycznej wykorzystywanej przez przemysłowy kompresor powietrza jest przekształcane w ciepło. W wielu przypadkach za pomocą odpowiednio dobranego systemu Hertz można odzyskać to ciepło na poziomie około 50-90% i wykorzystać je do podgrzania powietrza, albo wody.
Wysoko wydajna przewodność systemu odzyskiwania ciepła Hertz umożliwia zredukowanie strat i uzyskiwanie gorącej wody o temperaturze 70°C, którą można wykorzystać do różnych celów.
Odzyskiwanie ciepła można zdefiniować jako zbieranie i wykorzystywanie energii cieplnej, która normalnie byłaby rozpraszana z systemu do otoczenia. System chłodzenia absorbuje ciepło z przestrzeni, albo produktów i rozprasza takie ciepło przy wyższym stanie energii do otoczenia.
Obecnie wielu użytkowników sprężarkowni podejmuje się modernizacji swoich systemów i koncentruje się na znalezieniu sposobu skutecznej poprawy efektywności kosztowej posiadanej infrastruktury urządzeń.
Wychodząc naprzeciw potrzebom już od wielu lat oferujemy możliwość zakupu sprężarek powierza wyposażonych w płytowe wymienniki ciepła.
Za pomocą zintegrowanych wymienników ciepła w sprężarkach powietrza Hertz możesz ponownie wykorzystywać ciepło generowane przez Twój kompresor obniżając w ten sposób swoje zużycie energii oraz redukując emisję dwutlenku węgla.
Wszystkie komponenty systemu niezbędne dla odzyskiwania ciepła są fabrycznie zainstalowane w kompresorze. Sprężarki powietrza Hertz Kompressoren są dostarczane w tej opcji w standardzie plug&play, po prostu podłącz i natychmiast oszczędzaj pieniądze.
Odzyskiwane ciepło może być wykorzystywane na dwa sposoby
Ogrzewanie pomieszczeń:
Ogrzane powietrze chłodzące zostaje użyte do ogrzewania pomieszczenia za pośrednictwem systemu kanałów wentylacyjnych. Temperatura wnętrza jest regulowana za pomocą zaworów kontroli temperatury. Zimą całe, albo tylko część ciepła z powietrza odlotowego używane jest do celów ogrzewniczych, podczas gdy latem ogrzane powietrze jest odprowadzane na zewnątrz budynku do atmosfery.
Ogrzewanie wody:
Ciepło wyciągane jest z ogrzanego oleju kompresora za pomocą płytowego wymiennika ciepła, w którym woda przepływa poprzez płyty w zamkniętej obudowie. Tutaj ciepło przenoszone jest z oleju na wodę, podgrzewając ją do temperatury do ok. 70°C.
Odzyskiwanie energii odpadowej generowanej przez Twój kompresor oszczędza pieniądze i ochrania środowisko!
Wydatki energetyczne stanowią największą pozycję kosztów systemów sprężonego powietrza. Z tego powodu optymalizacja kosztów energetycznych wydaje się być najważniejszym czynnikiem w redukowaniu kosztów eksploatacyjnych, pociągającym za sobą korzyść lepszego ich dopasowania do wzrastających ciągle kosztów energetycznych i także coraz ostrzejszych ograniczeń z zakresu emisji CO2.
Odzyskiwanie ciepła jest korzystne nie tylko zimą, lecz także w innych porach roku, takich jak wiosna i jesień siła grzewcza jest wymagana w większym, lub mniejszym zakresie przeciętnie przez 2000 godzin w roku.
Dodatkowo do wahającego się zapotrzebowania na siłę grzewczą w celu ogrzewania przestrzeni itp., woda przemysłowa/procesowa wymaga ogrzewania prawie we wszystkich aplikacjach przez cały rok.
Warto spotkać się i porozmawiać o potrzebach w wyżej opisanym zakresie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami poprzez:
e-mail: biuro@pneuma.pl
tel.: + 48 76 862 30 77
lub czat na naszej stronie www.pneuma.pl